Mine põhisisu juurde

Ajalugu

Lindabi ajalugu ulatub üle 60 aasta taha, kui 1956. aastal asutati Rootsis Lidhultis väike plekitöökoda. Hiljem kolis ettevõte Bjäre poolsaarele Grevie’sse, kus 1959. aastal registreeriti AB Lidhults Plåtsindustri ettevõttena, asutajateks Lage Lindh ja Valter Persson. 10 aastat hiljem nimetati AB Lidhults Plåtindustri ümber Lindabiks.

See on olnud põnev teekond ja aastad on olnud sündmusterohked. Põhiväärtustega, nagu maalähedane, korralikkus ja kord ning kliendi edu, on Lindab arenenud väikesest töökojast rahvusvaheliseks avalikuks ettevõtteks.

1959

Ettevõte asutati ühel päikselisel veebruarikuu päeval Grevie linnas 1959. aastal. Esimesed tooted, mida hakatakse tootma, on alumiiniumliistud profiilkatuseplekkidele ja aknaliistud.

1962

Laiendatakse rennide ja torude seeriatootmist, suureneb töötajate arv. Ka uue tehase ehitamise plaanid hakkavad kasvama.

1964

Avatakse ametlikult Bjäre poolsaarel Ängelholmsvägenil asuv uus tehas ja hakatakse valmistama  rennikandureid. Ettevõte on nüüd ainus tarnija Rootsis, kes suudab pakkuda täielikku katuse drenaažiprogrammi.

1965

Lisandub uus ärivaldkond ventilatsioon ja turule tulevad spiraalõmblusega ventilatsioonikanalid.

1969

AB Lidhults Plåtindustri muudab nime Lindabiks ja ainuomanikuks saab Lage Lind. Ettevõte on nüüd Skandinaavia suurim tehases valmistatud plekkdetailide tootja.

1974

Vihmaveesüsteemi ja katuseprofiilide tootmine viiakse üle Förslövi, mis asub Grevist 7 km lõuna pool. Rootsi ettevõte Svenska Fläktfabriken toob turule "kummitihendiga" kanalisüsteemi ning Lindab algatab selles valdkonnas kohe oma arenduse.

1975

Taanis Haderslevis ehitatakse uut ventilatsioonitehast, Grevie ja Förslövi tehaseid aga laiendatakse. Samal ajal algatatakse kanalisüsteemi kohandamine Eurovent standardile.

1976

Käivitatakse õhutihe süsteem LINDAB Safe ning 2000 Lindabi ventilatsioonitoodet on nüüd kooskõlas uue Euroventi standardiga. Samal ajal avatakse mitu uut müügiesindust Saksamaal ja Norras.

1982

Lindab ostab ettevõtte VM group, olles kaks aastat tagasi omandanud 40% selle aktsiatest. Nüüd on tähelepanu keskmes kohalikud teenused ja laod kõikjal Rootsis. Kokku on Rootsis praegu 13 esindust ning käimas on ukselt ukseni veoautodega kohaletoimetamise süsteem. Pildil on praegune Lindabi müügipood ja ladu Stockholmis Årstas.

1986

Ümarkanalisüsteemid on nüüd Lindabi suurim toode ja turule tuuakse esimene terasest tala. Mõlemat Taani tehast Haderslevis ja Farumis laiendatakse, et rahuldada suurenenud nõudlust Lindabi toodete järele.

1988

Lindabi müük ületab miljardi Rootsi krooni piiri. Moodustatakse Lindab Steel ja sellest saab Lindab grupi terase teeninduskeskus. Grevie linnas avatakse kaasaegne painutus töökoda.

1990

Algatatakse Euroopa investeering katuse- ja seinasüsteemidesse ning Lindab asutatakse Ungaris. Samal aastal tulevad turule nii katusekivid, välisseina profiilid kui ka uksed.

1994

Lindab jätkab kasvu Ida-Euroopas. Viimastel aastatel on tütarettevõtted asutatud Rumeenias, Poolas, Tšehhis ja Ameerika Ühendriikides. Katuse-/seinasüsteemide ärivaldkonnast saab Profiil.

1997

Lindab on nüüdseks esindatud 18 riigis 101 kohas. Käivitatakse IT-programmid nii profiili kui ka ventilatsiooni ärivaldkonna jaoks.

1999

Lindab tõi turule katuse drenaažisüsteemi Rainline ning Taanis Farumis asuvat helilaborit laiendatakse.

2004

Müük Ida-Euroopas ületab miljardi Rootsi krooni piiri ning Rainline on turuliider nii Põhjamaades kui ka Ida-Euroopas.

2006

Lindabi aktsia teeb tagasituleku Stockholmi börsil ja "Teeme ehitamise lihtsaks" saab Lindabi uus lööklause. Ettevõtte tooted on nüüd saadaval 1700 müügipoes.

2007

Saksamaal ISH messil tuuakse turule Lindab Safe Click ja Peterburis avatakse uus ventilatsioonitehas. Lindab omandab ettevõtte Aervent Holdings, mis annab Lindabile Iirimaal juhtpositsiooni.

2008

Käivitamise aasta. Käivitatakse RdBX post, Premium fassaadikassett ja Aerodim helitala.

2012

Lindab omandab suurema osa ettevõtte Plannja sandwich-paneelide tootmis- ja müügiorganisatsioonist. Sel aastal omandatakse ka Centrum Klima Poolas.

2015

Lindab ostab Itaalia firma MP3, millel pole nimele vaatamata midagi pistmist digitaalsete helifailidega, vaid on ventilatsioonisüsteemide tulesiibrite tootja. Samuti ostetakse Sloveenias asuv ettevõte IMP Klima, mille põhitoode õhukäitlusseade võimaldab Lindabil nüüd pakkuda terviklikke ventilatsioonisüsteeme algusest lõpuni.

Toode UltraLink tuuakse turule ja autasustatakse järgmisel aastal Suurel sisekliimagalal selle revolutsioonilise mõõtmistehnoloogia eest.

2017

Lindabi uus ladu ja turustuskeskus avatakse Grevie tehase territooriumil. Automatiseeritud süsteem parandab tarnete täpsust ja suurendab efektiivsust.

2019

Lindab tähistab 60 aastat ehitamise lihtsamaks tegemist koos töötajate, klientide ja partneritega! 60 aastaga on Lindab kasvanud väikesest lehtmetallitööstusest Loode-Skånes Rootsis üle 5000 töötajaga kontserniks. 2019. aasta on ka aasta, mil Lindab ühendab oma end tõestanud tehnoloogia kvaliteetsete plekk-katuste jaoks ja millimeeter õhukesed päikesepaneelid Lindab SolarRoofis. Päikesepaneelid on nii õhukesed, et neist saab katuse lahutamatu osa.

2020

Lindab käivitab ettevõtte ajaloo suurima investeerimisprogrammi eesmärgiga saavutada efektiivsuse, võimsuse ja turvalisuse suurendamine. Osana kasumlikkuse suurendamise strateegiast on tegevus keskendunud vähematesse riikidesse Euroopas. IMP Klima Sloveenias müüakse madala kasumlikkuse tõttu maha. Ostetakse neli hästi toimivat ventilatsiooniettevõtet - Ekovent, Crenna, Aer Faber ja Thor Duct. Lindab hakkab partneriks ka Leapcraftis, mis on sisekliima analüüsi ekspert. 2020. aasta on ka aasta, mil Lindab saavutab pärast pikki aastaid kestnud madalat kasumlikkust 10-protsendilise tegevusmarginaali.